اخبار ویژهجاودانگی

«آواتار»، پروژه اي براي جاودانگي انسان تا سه دهه آينده

 «ديميتري ايتسكوف» کارآفرین روسی و رهبر پروژه جنجالی AVATAR است که ايده جاه طلبانه اي براي جاودانگي انسان در سر دارد و اميدوار است كه اين ايده تا سال 2045 محقق شود. او  امید دارد تا بتواند طی ده سال آینده مغز انسان را بدون جراحی بر روی ربات آپلود کند تا انسان این موجود ناشناخته، جسم را رها کند و صاحب عمری جاودانه شود.
لیست بلند بالایی که مجله فوریس منتشر کرده نشان از تعداد زیاد علاقه مند به پروژه AVATAR دارد. در حال حاضر۳۰ دانشمند بر روی این پروژه مشغول شده اند. پروژه در مرحله تکمیل گروه های کارشناس است و هدف تحقیقات مشخص میشود. پروژه عمر جاودانه برای انسان بیش از ۲۰ هزار نفر را در فیس بوک هیجان زده کرده تا پیشرفت این پروژه را شاهد باشند.

بسياري از كارشناسان حوزه IT معتقدند كه توسعه هوش مصنوعي در سطحي معادل هوش انسان تا 20 سال آينده عملي نخواهد شد، اما يك ايده پرداز روس قصد دارد با مهندسي معكوس مغز انسان، هوش و درك انساني را به يك ريز تراشه رايانه‌‌يي منتقل كند.

نقشه راه جاودانگي در پروژه آواتار شامل چهار مرحله است: در مرحله Avatar A از سال 2020-2015 ميلادي، يك كپي رباتيك از بدن انسان طراحي شده و عملكرد آن توسط يك سيستم مغز رايانه‌يي كنترل مي شود كه مي تواند براي افراد دچار مشكلات جسمي مفيد باشد و امكان كار در شرايط سخت و خطرناك را فراهم كند.

در مرحله Avatar B از سال 2025- 2020 ميلادي، طراحي يك سيستم پشتيبان مستقل زندگي براي مغز انسان در نظر گرفته شده است كه مي تواند به معناي بازيابي توان حركتي در افراد ناتوان جسمي با مغز سالم از طريق بدن هاي مصنوعي جديد باشد.

در مرحله Avatar C از سال 2035-2030 ميلادي، انديشه ها و قدرت تفكر انساني به وسيله روش مهندسي معكوس مغز انسان به سيستم هوشمند مصنوعي منتقل مي شود كه مي تواند به معناي جاودانگي سايبرنتيك، امكان دستكاري خاطرات و ايجاد هوش مصنوعي مانند مغز انسان باشد.

در مرحله Acatar D از سال 2045-2040 ميلادي، مرحله نهايي بيشتر به فيلم هاي علمي – تخيلي شباهت دارد، ساخت يك پيكره هولوگرام است كه مي تواند از ديوار عبور كرده و سرعتي مانند نور داشته باشد!

در كنار اين پروژه، موسسه تحقيقات پيشرفته دفاعي آمريكا (DARPA)‌ نيز بيش از هفت ميليون دلار بودجه تحقيقاتي سال آينده خود را براي توسعه فناوري روبات هاي نيمه مستقل شبه انساني اختصاص داده است.

منبع
منبع 1منبع 2

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن