ضد پیریفناوری

کرایوتراپی یا سرما درمانی چیست؟

کرایوتراپی چیست؟

با پیشرفت و علم و دانش هر روز درهای جدیدی به روی دانشمندان باز می شود. امروزه دانش پزشکی با بکار گیری تکنولوژی روش های جدید درمانی را ابداع کرده است که می تواند در درمان بسیاری از اختلالات و بیماری ها مفید باشد. از جمله این روش ها می توان به کرایوتراپی اشاره کرد. این روش درمانی با بکار گیری سرما باعث درمان فرد خواهد شد.

سرما درمانی یا کرایوتراپی (به انگلیسی: Cryotherapy) به روشی درمانی گفته می‌شود که در آن بخشی از بدن بیمار یا کل بدن او در معرض سرما و کاهش دما قرار می‌گیرد. اصطلاح کرایوتراپی مابین سال‌های ۱۸۸۰ تا ۱۸۹۰ میلادی، از دو واژه یونانی (κρυοο) بمعنای سرما و (θεραπεια) بمعنای درمانی گرفته شد. هدف از کریوتراپی کاهش سوخت و ساز سلولی، افزایش بقای سلولی، کاهش التهاب، کاهش درد واسپاسم ، انقباض عروق است. از موارد کاربرد دستگاه کرایوتراپی در کنترل و درمان بیماری سالک، بواسیر، یبوست، دردهای بعد از عمل جراحی در پرتو درمانی، از بین بردن چربی‌های اضافه بدن و از این دست می باشد.

آیا حاضرید که سرمایی بیش از قطب جنوب را تجربه کنید؟

سرما منافع بسیاری برای پوست خواهد داشت. استفاده از سرما، مبنای فیزیولوژیک دارد  و روی گردش خون، سیستم عصبی، عضلانی و سوخت و ساز تاثیر مستقیم می گذارد.  اثرات همودینامیک (گردش خون) هم جز اثرات مهم در این زمینه هستند. تحت سرما، فشار خون کاهش پیدا می کند. وقتی قسمتی از بدن متورم شده باشد و قصد محدود کردن ناحیه را دارید، این سرما به کار می آید.

اثرات عصبی عضلانی: معروف ترین خصوصیت سرما، کاهش احساس درد است. وقتی ماهیچه آسیب می بیند، این موضوع کمک خواهد کرد. اما هر پنج دقیقه در این حالت، آنقدر قدرت سیستم هدایت عصبی (مدیریت تحرک در بدن) را کاهش می دهد که نیاز به پانزده دقیقه زمان پس از آن برای رسیدن به سرعت سابق دارید. سرما، قدرت عضلات را کاهش می دهد. بی حسی به وجود آمده از در معرض یخ بودن اگر به درازا بکشد، باعث سرمازدگی و آسیب دیدن اعصاب پوست می شود.

اثرات متابولیک: سوخت و ساز بدن کاهش میابد. به عنوان زمانی برای ریکاوری خوب و مفید است اما باید در مورد آن مراقب بود تا اثراتی سخت پدید نیاید.

استفاده ها: 

به خاطر اثرات مثبت بسیار، سرما به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. برای کنترل درد و ورم مفید است، کوفتگی ها را محدود می کند، به انقباض ماهیچه ها کمک می کند و استفاده های بسیار دیگر. می شود از یخ، استخر های آب سرد، حمام متضاد و شیوه های دیگر استفاده کرد. هدف اما همیشه ثابت است. اینکه ریکاوری و بازیابی انجام شود.

استفاده از سرما پس از تمرین وضعیت اکسیژن را در بافت ها بهتر می کند، از سوخت و ساز بی جهت جلوگیری می کند، کوفتگی را مدیریت می کند، اسپاسم عضلانی را به حداقل می رساند و با بی حسی، درد را کاهش می دهد. فراموش نکنید که کرایوتراپی بیشتر در تمرین های مربوط به سیستم متابولیک مانند تمرینات هوازی و سرعت می تواند موثر واقع شود. پس از تمرینات قدرتی، سرما نمی تواند چندان موثر باشد و حتی شاید باعث کاهش قدرت و از بین رفتن دستاورد ها شود. پس جواب سوال بالا خیر است؛ پس از هر تمرین استخر نمی تواند موثر باشد.

علم پیشرفت می کند؛ محفظه های معروف از راه می رسند! 

ورزشکار تمام بدن یا تا سینه در محفظه های در نظر گرفته شده قرار می گیرد و بخار نیتروژن، دما را به منفی 160 درجه و حتی پایین تر می رساند. این بخار اندک اندک تمام بدن را می پوشاند. دکتر ترنت نسلر از آلاباما در این خصوص می گوید که هنوز اثبات نشده که این کار می تواند کاملا تعیین کننده باشد. ورزشکار برای دو یا سه دقیقه در این شرایط باقی می ماند و قانون هایی وجود دارد. باید پیش از آن کاملا خشک باشید. دستکش و جوراب مخصوص می پوشید. 

ادواردو بوهورکوئز که یک مرکز کرایوتراپی در نیویورک دارد، در این خصوص گفت به آن لقب دوپینگ قانونی داده اند. وقتی بیرون می آیید، احساس سرخوشی بسیاری دارید. آن ها که تا این حد شجاع هستند که وارد محفظه شوند و دمای 130 تا 200 درجه زیر صفر را تجربه کنند، سوزش بدن را به جان می خرند. احساس می کنید که در قطب جنوب هستید. سردترین دمای ثبت شده روی زمین از سوی ناسا در دسامبر 2013، تنها 92 درجه زیر صفر بوده است.

دو سبک از کرایوتراپی مدرن وجود دارد: انتشار گاز به صورت موضعی و تمام بدن. اینطور نیست که یخ را در مشت خود فشار دهید. دما به مراتب سرد تر است. این را لیام هنسی، مربی هارینگتون در این زمینه به عنوان ورزشکار پیشتاز در سرمادرمانی گفت. قرار گرفتن تمام بدن طوری است که انگار  به یخچال قصابی رفته ایددر موارد موضعی، سر بیرون قرار می گیرد. پادریگ عاشق این است که با تمام بدن در آن قرار گیرد. او عاشق کار سخت است. همیشه تمرینات را جدی می گیرد و ریکاوری برای او اینطور پیش می رود. 

کرایوتراپی در دهه هفتاد توسط توشیما یامائوشی در ژاپن گسترش پیدا کرد اما سال ها طول کشید که اینطور در بالاترین سطح به کار گرفته شود. این شیوه به جز افزایش سرعت ورزشکاران، باعث یک خواب آسوده تر نیز می شود.

یک تحقیق 4 ساله از 156 بازیکن راگبی در ایرلند نشان داد که در 95 درصد موارد، کرایوتراپی باعث ریکاوری بهتر شده است. بسیاری از آن ها گفتند که پس از آن، به وجد آمده اند. هجوم انرژی و هورمون ها را با شادی تمام شاهد هستند. آن ها پیش از صبحانه از تخت بیرون می آوریم و مجبورشان می کنیم که سرما را تحمل کنند. پس از آن یک جلسه تمرین و دوباره کرایوتراپی.دوباره تمرین و در نهایت یک جلسه کرایوتراپی دیگر در آخرین ساعات روز.

ادواردو بوهورکوئز افزود به آن دوپینگ قانونی، اسم داده اند. شما را هشیار تر می کند و انرژی را افزایش می دهد. همینطور پاسخ عصبی عضلانی را سریع تر می کند. پس سریع تر واکنش نشان می دهید و سریع تر سیستم ایمنی بدن را فعال می کنید.متابولیسم بهبود می یابد و حتی وزن کم می کنید. اندروفین بدن را فعال می کند و باعث آرامش می شود. هر روز آن را امتحان می کنم. امتحانش کنید و لذت ببرید. 

 

 

دکمه بازگشت به بالا
بستن