اخبار ویژهجاودانگی

میخواهید با منجمد شدن بر مرگ غلبه کنید؟

یک نوجوان ۱۴ ساله که به خاطر بیماری درمان‌ناپذیر، در حال مرگ است از دادگاهی در انگلیس اجازه گرفته که بدنش پس از مرگ با روش کرایونیک منجمد شود.

کرایونیک روشی است که در آن بدن با منفی ۱۹۶ درجه سانتیگراد منجمد می‌شود. در این دما بدن به نوعی خواب می‌رود و رشد و ازبین رفتن سلولها متوقف می‌گردد.

این نوجوان در نامه‌ای به دادگاه گفته است که فکر می‌کنم انجمادِ کرایونیک به من شانس بیدار شدن و درمان شدن در آینده را خواهد داد . حتی اگر این آینده صدها سال بعد باشد.

او که نمی‌خواهد در زیر زمین دفن شود، می‌گوید: من می‌خواهم بیشتر زندگی کنم و فکر می‌کنم در آینده برای سرطان من درمان پیدا خواهد شد و مرا بیدار خواهند کرد.

تاکنون برای صدها کودک و نوجوان که در سن‌های پایین در حال مرگ هستند درخواست انجماد داده شده است.

آمار دقیقی از تعداد افرادی که تا کنون منجمد شده‌اند در دسترس نیست زیرا سیستمی برای ثبت این آمار وجود ندارد ولی گمان می‌رود صدها نفر در آمریکا و روسیه که امکانات این کار را دارند، به این روش منجمد شده باشند.

در بیشتر کشورها قانونی که جلوی اینکار را بگیرد وجود ندارد ولی برای دفن و یا نگهداری درازمدت پیکر مرده‌ها قوانین محدود کننده‌ای هست.

موانع معنوی و اخلاقی دادن اجازه به منجمد شدن چیست؟و عواقب همه گیر شدن این کار چیست؟

کرایونیک مانند مومیایی است ولی بدت به روش انجماد بافت‌ها، در دمای بسیار پایین نگهداری می‌شود.

کسانی که کرایونیک می شوند امیدوارند که بشر سالها بعد در آینده‌ای نامشخص با پیشرفت دانش و فناوری خواهد توانست همه دلایل پیری و مرگ را برطرف کند، بافت‌های بدن را بازسازی کند و آنها را به زندگی برگرداند.

ولی آیا اینکار شدنی است؟

نگهداری بافت بدن انسان و حیوان کاری شدنی است.  پیکر فیلهای ماموت در زیر یخچالهای عمیق زمین سالم مانده است و نشان داده شده که پس از هزاران سال DNA های زنده در آنها وجود دارد.

اکنون اسپرم و رویان انسان برای سالها نگهداری می‌شود و توانایی به زندگی برگرداندن دوباره آن وجود دارد.

با اینکه بیشتر دانشمندان در باره اینکه پیکر انسان منجمد شده با روش کرایونیک سالم باقی بماند تردید دارند ولی این تفکر که می‌گوید “هرگز نگو هیچوقت نمیشه!”  برخی را به این سمت کشیده که روی احتمال اینکه در آینده دانش و فناوری بر مرگ پیروز خواهد شد حساب کنند!

چالش با مرگ برای بقا ازدیر باز بخشی از فرهنگ بوده است و آن بخش از اندیشه بشر که در هنر و نوشتار، ماندگار شده است دیده می‌شود.

بشر به امید رستاخیز و ابدی شدن به دین و مذهب روی آورده است و اکنون بخشی از مردم به دانش و فناوری امید بسته‌اند.

 

منبع
این مطلب

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن